Česká televize v březnu: Uzavře se Svět pod hlavou, otevře Labyrint. Neděle ovládne Spravedlnost

Česká televize v březnu: Uzavře se Svět pod hlavou, otevře Labyrint. Neděle ovládne Spravedlnost

Česká televize v březnu: Uzavře se Svět pod hlavou, otevře Labyrint. Neděle ovládne Spravedlnost

Na ČT1 skončí cesta Václava Neužila Světem pod hlavou, Jiří Strach otevře druhý Labyrint, tři březnové nedělní večery ovládne Spravedlnost s Ondřejem Vetchým a Četníci z Luhačovic přinesou vůbec nejdramatičtější vyšetřování – budou řešit šokující případ podle skutečné události. Životní jubilea Viktora Preisse, Jiřího Bartošky, Jožky Černého, Davida Vávry a Vladimíra Mišíka připomene GEN a dokumenty na ČT art. Na ČT2 pak startuje seriál oscarové režisérky Susanne Bierové Noční recepční (The Night Manager). Sportovní kanál České televize nabídne závody světového poháru v biatlonu, pokračování série Ski Classics nebo zápasy play-off nejvyšší české hokejové soutěže. Déčko uvede první kreslený seriál České televize pro děti, které už odrostly Večerníčku, Anča a Pepík.

Svět pod hlavou – díl s názvem „1983“ uzavře desetidílnou minisérii

Pondělí, 6. března

V závěrečném dílu kriminálního seriálu se Filip Marvan dozví, zda jsou hranice světa, v němž žije, totožné se zadrátovanými hranicemi normalizačního Československa. Ale co je za nimi? Cesta ven z kómatu a marasmu normalizace existuje. Na jejím konci čeká Filipa i diváky překvapení.

Více zde: http://www.ceskatelevize.cz/svetpodhlavou
Nebo zde: http://img.ceskatelevize.cz/epress/pdf/SPH_presskit.pdf

Spravedlnost 

Od neděle, 12. března

Třídílná kriminální série, která diváka udrží v napětí i přesto, že vraha zná od začátku. Vyšetřovatel, kterého hraje Ondřej Vetchý, se rozhodne bránit svou dceru, která mu tvrdí, že v sebeobraně zabila prominentního soudce. Postupně se ale odkrývají okolnosti a důvody vraždy, která ovlivní životy hned několika postav. Třídílná Spravedlnost si svou světovou premiéru odbyla v rámci 30. ročníku jednoho z nejvýznamnějších festivalů televizní tvorby FIPA.
 
Více na www.ceskatelevize.cz/epress

Startuje druhá řada Strachova Labyrintu

Od pondělí, 13. března

Na obrazovky se s druhou řadou vrací detektivní seriál Labyrint. Tým majora Remeše (Jiří Langmajer), tentokrát posílen o nového člena Richarda Fraňka (Honza Hájek), vyšetřuje vraždu dívky Moniky. Tu někdo znásilnil, zabil a její tělo hodil do řeky. Možných pachatelů se nabízí hned několik.  Režisér Jiří Strach a scenárista Petr Hudský opět rozehrávají komplikovaný kriminální příběh o několika zdánlivě nesourodých dějových linkách, kde až do poslední chvíle není jasné, kdo je vrah, kdo oběť a kdo jen nevýznamným účastníkem vyšetřování. Divák postupně v sedmi dílech seriálu získává stejné informace jako kriminalisté a může tak spolu s nimi rozkrývat nejednoznačné indicie vedoucí k odhalení pachatele.
 
Více na www.ceskatelevize.cz/labyrint

Četníci z Luhačovic, Bestie – šokující případ podle skutečné události

Pátek, 10. března

Při pátrání po dívce, která se ztratila z nedalekého tábora židovských uprchlíků, Martin se Zdeňkem odhalují pozadí jednoho z nejvíc šokujících případů, se kterým se četníci z Luhačovic kdy setkali. Desátá epizoda seriálu Četníci z Luhačovic, s názvem Bestie, přinese zřejmě nejdramatičtější vyšetřování celé série. Vyšetřování, které bylo inspirováno skutečnými událostmi.

Více zde: http://www.ceskatelevize.cz/cetnicizluhacovic
Nebo zde: http://img.ceskatelevize.cz/epress/pdf/cetnici.pdf

Nové díly GENu ve znamení životních jubileí

V březnu oslaví své sedmdesátiny herecká legenda Viktor Preiss a stejné životní jubileum čeká i další stálici českého filmu a divadla – Jiřího Bartošku. „Král lidové písně“ Jožka Černý slaví své pětasedmdesáté narozeniny 14. března.  Česká televize tyto tři osobnosti připomene v rámci dokumentárního cyklu GEN.

Více zde: http://www.ceskatelevize.cz/GEN
Nebo zde: http://img.ceskatelevize.cz/epress/pdf/GEN-presskit.pdf

Viktor Preiss (očima Olgy Sommerové)

Neděle, 12. března

Portrét jednoho z nejvýznamnějších českých herců, který 13. března oslaví sedmdesátiny, dá odpověď, proč se v červnu 2016 rozhodl pověsit divadlo na hřebík. Vystudoval herectví na DAMU a obratem dostal od legendárního ředitele Oty Ornesta nabídku angažmá v Městských divadlech pražských, kterou s radostí přijal. Od té doby až do konce natáčení GENu tvořilo jeho mimořádně úspěšné divadelní působení pilíř rozsáhlé umělecké tvorby pro televizi, film, rozhlas i pedagogickou činnost. Proto je rozhodnutí opustit divadlo a zařadit v životě jiný převodový stupeň pochopitelné. Ale povede se mu to, když je tolik oblíbený a žádaný?

Jožka Černý (očima Hany Pinkavové)

Neděle, 19. března

Je držitelem mnoha hudebních ocenění, řady zlatých a platinových desek. Už jako čtyřletý byl v roce 1946 vybrán, aby zazpíval prezidentu Edvardu Benešovi, který se vracel z exilu a navštívil Hodonín, rodiště T. G. Masaryka. Ačkoliv první oficiální singlovou desku vydal jako osmnáctiletý, dlouhá léta pracoval jako mechanik šicích strojů, umělecký kovář a automechanik. Některé písně se v jeho podání staly legendou – Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa… Díky neobvyklému rozsahu a barvě hlasu milují Jožku Černého posluchači v celé republice. 14. března 2017 se oblíbený zpěvák dožívá 75 let.

Jiří Bartoška (očima Davida Ondříčka)

Neděle, 26. března

Jiří Bartoška, který 24. března oslaví sedmdesátiny, je jednou z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších osobností na české divadelní a filmové scéně. Jak ale v portrétu prozradil, ke studiu herectví ho přihlásily jeho kamarádky Jana Švandová a Eliška Havránková (provdaná Balzerová), aniž by o tom sám vůbec věděl. A osud mu přál i tehdy, když se s naivní představou, že bude stačit ve fraku předstoupit na zahájení před diváky, ujal v roce 1993 úkolu vést karlovarský filmový festival. Málokdo si dnes jednoho bez druhého dokáže představit. Právě v průběhu 51. ročníku festivalu natáčel portrét jeho prezidenta režisér David Ondříček.

Boj s diagnózou, boj Čechů proti Čechům i boj s ekonomickou transformací 90. Let. Nové dokumenty na ČT2.

Druhý život Jitky K.

14. března

Film o obrovské síle, kterou v sobě dokáže člověk nalézt, když se rozhodne vzepřít osudu. Tváří tvář děsivé diagnóze se Jitka, energická a sportovně založená mladá žena, rozhodne s nemocí bojovat a nad rozsudkem smrti zvítězit. Ve filmu sledujeme v retrospektivě její napínavý a vyčerpávající boj, proměňující se podporu rodiny, reakce přátel, známých, ale i neznámých lidí. Nikdo z okolí, kdo s diagnózou leukémie přišel do kontaktu, nemohl zůstat nečinný.

Češi proti Čechům

21. března

Režisér Tomáš Kratochvíl se rozhodl nabourat tradiční představy o životě českých Romů a odstěhoval se s kamerou na několik měsíců do romského ghetta na severu Čech. Metodou téměř deníkových záznamů zachycuje svou pozvolnou asimilaci do romského společenství a zároveň se na protiromských pochodech snaží demaskovat rasistické názory neonacistů, ale i běžných občanů. Během svého pobytu se s mnoha Romy spřátelí a na řadu otázek, které neklidné soužití dvou etnik provází, hledají odpovědi společně.

Ocelové slzy

28. března

Ekonomická transformace devadesátých let zrodila mnoho zajímavých postav českého kapitalismu. Na pozadí tragikomického osudu jednoho z kapitánů průmyslu, akademického architekta Vladimíra Stehlíka, se nenápadně vykresluje divokost prvních let soukromého vlastnictví, kdy bylo možné vše. V očích kladenských dělníků se stal jejich velký šéf zachráncem a spasitelem, v očích nepřátel podvodníkem a tunelářem. Každopádně si uměl pár let slávy náležitě užít, několikrát objel celý svět, posílal poldovácké Tatrovky na Rallye Paříž-Dakar, budoval podnikatelské impérium s doutníkem a sklenkou v ruce, byl hostem mnoha televizních pořadů a jako kazatel řečnil před davy dělníků a sliboval jim veliký úspěch. Ten se však nedostavil.

Noční recepční - šestidílná minisérie oscarové režisérky s Tomem Hiddlestonem a Hughem Lauriem v hlavních rolích

Současnost. Bývalý příslušník britské armády Jonathan Pine – nyní noční recepční v luxusním hotelu Nefertiti v Káhiře – přijde čirou náhodou na stopu špinavého obchodu se zbraněmi, za nímž stojí miliardář a navenek velký filantrop Richard Onslow Roper. Po tragickém zvratu káhirské epizody spojí síly s agentkou Angelou Burrovou, jež se už léta marně snaží Ropera dostat. Pine souhlasí, že se nechá nasadit do magnátovy bezprostřední blízkosti, a nebezpečná dvojí hra může začít. Šestidílnou adaptaci románu autora špionážní literatury Johna le Carrého The Night Manager režírovala uznávaná dánská režisérka, držitelka Oscara, Susanne Bierová. Špičkově zpracovaná i obsazená série, vyznamenaná dvěma prestižními cenami Emmy, zaznamenala velmi pozitivní ohlas u diváků i kritiky a ve svém žánru představuje jeden ze současných vrcholů televizní tvorby.

Osobnosti v unikátních dokumentech na ČT art, návrat Štefana Margity na prkna Národního divadla, narozeniny šumného Vávry a fenomenálního Mišíka

Bořivoj Zeman 

Středa, 1. března

Režisér Bořivoj Zeman je klasikem české filmové pohádky. Nejen to, je jejím tvůrcem. Filmy Pyšná princezna, Byl jednou jeden král nebo Šíleně smutná princezna se ve své době staly kasovními trháky a dodnes lámou rekordy ve sledovanosti na televizních obrazovkách. Kdo byl člověk, který uměl rozdávat tolik laskavého humoru? A co všechno mohl a chtěl natočit? Filmový dokument o svém otci natočila režisérka Zuzana Zemanová, která během natáčení objevila věci, o jejichž existenci neměla tušení.

Zpověď zapomenutého

Středa, 8. března

Český hudební skladatel Josef Mysliveček (1737–1781) patřil ke slavným operním skladatelům své doby. Slavil velké úspěchy zejména v Itálii, kam ve svých pětadvaceti letech odjel. Byl jedním z mála středoevropských skladatelů, kteří nebyli zaměstnáni u jednoho šlechtického dvora. Vedl nezávislý, svobodný život, který byl ovšem vykoupen tvrdou prací a absencí domova. O jeho životě toho není mnoho známo. Existují nemnohé historické dokumenty a samozřejmě jeho hudba. Na základě novodobých výzkumů se pokusil režisér Petr Václav rekonstruovat kapitoly ze skladatelova života a propojit je s procesem zkoušek na jeho operu Olimpiade, kterou v novodobé premiéře uvedli na jeviště Stavovského divadla v Praze režisérka Ursel Hermannová a dirigent Václav Luks s orchestrem Collegium 1704. Vznikl sugestivní dokumentární esej o životě polozapomenutého skladatele a oživování jeho jedinečné hudby.

Putování Davida Vávry ve vlastních stopách 

Středa, 8. března

V březnu oslaví architekt, herec, průvodce šumnými městy a glosátor světa kolem nás své šedesátiny.  Dokument věnovaný jeho životnímu jubileu nabídne mozaiku míst a staveb z posledních architektonických prací Davida Vávry, která bude obohacena archivními materiály Vávrových televizních a filmových počinů.

Amy

Sobota, 18. března

Toužila po opravdové lásce a hudební slávě. Geniální popová hvězda Amy Winehouse toho druhého dosáhla, ale zaplatila za to krátkým životem. Příběh velkého talentu, který líčí vzestup a pád neosoulové ikony, získal desítky ocenění včetně Oscara i Grammy.

Neznámý Alain Delon 

Neděle, 19. března

Dokumentární portrét strhává symbolu francouzské kinematografie jednu masku za druhou. Výpovědi nechává autor pouze na Delonovi, nezve si jiné mluvčí. Sleduje herce od počátků kariéry, nabízí filmové ukázky a rozhovory, které byly natočeny v časovém rozpětí padesáti let. Před očima diváka se odehrává neobyčejný životní příběh Alaina Delona, který má na kontě 87 filmů.

Leoš Janáček: Z mrtvého domu 

Pondělí, 6. března

Poslední Janáčkova opera Z mrtvého domu se po pětadvaceti letech vrátila na scénu pražského Národního divadla. Janáček se inspiroval románem F. M. Dostojevského Zápisky z mrtvého domu. Do něj Dostojevskij přetavil vlastní zkušenost politického vězně se sibiřským trestaneckým lágrem i se širokou škálou lidí odsouzených za nejrůznější zločiny. Režie této málo uváděné opery, která ovšem na zahraničních scénách zažívá svou renesanci, se ujal činoherní režisér a nový šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar. S inscenací Z mrtvého domu se do Prahy po deseti letech vrátil Štefan Margita, který tuto operu úspěšně prezentoval na řadě zahraničních operních scén.

Vladimír Mišík - ETC 40 

Pátek, 10. března

Český hudebník, zpěvák a kytarista Vladimír Mišík, který v březnu oslaví své sedmdesátiny, byl zakládajícím členem skupin The Matadors, Blue Effect, Flamengo a přímo zakladatelem rockové skupiny Etc. Ta si v roce 2015 připomněla 40. výročí svého působení na hudební scéně. V rámci jubilejního turné kapely se 22. dubna 2015 uskutečnil koncert v pražském Paláci Akropolis. Kromě současné sestavy doprovodili Vladimíra Mišíka také speciální hosté večera: Stanislav „Klásek" Kubeš (kytara, zpěv), Vladimír „Guma" Kulhánek (baskytara), Jaroslav „Olin" Nejezchleba (violoncello, zpěv) a zpěvák Pavel Bohatý.

Nechte zpívat Mišíka 

Pátek, 10. března

Režisérka Jitka Němcová představuje ve svém celovečerním dokumentu životní příběh Vladimíra Mišíka, vynikajícího muzikanta, člověka, který si vždycky stál za svým a nenechal se zkorumpovat ani mocí a metály, ani komercí. Filmový příběh Vladimíra Mišíka je složen z mozaiky jeho vzpomínání, písní, dobových i osobních archivů, z rozhovorů s kolegy, blízkými přáteli a rodinou. Součástí Vladimírova osudu je i téma nepoznaného otce, amerického vojáka, po němž zbyly jen matčiny vzpomínky a dvě fotografie. Snaha dozvědět se o něm něco bližšího dlouho nevedla k žádným výsledkům, ale Vladimírův syn Adam za pomoci českých i amerických historiků pátrání po rodinných kořenech nevzdal…

ČT sport

Březnové vysílání programu ČT sport nabídne desítky hodin přímých přenosů. Ze zimních sportů zejména závody světového poháru v biatlonu, pokračování série Ski Classics nebo zápasy play-off nejvyšší české hokejové soutěže. Ve vyřazovací části je fotbalová Liga mistrů a naše fotbalisty čeká na konci března kvalifikační klání o postup na mistrovství světa.

 

2. - 5. 3.                      Biatlon: SP Korea

3. - 5. 3.                      Atletika: Halové ME Srbsko

4. - 5. 3.                      Rychlobruslení: MS víceboje Norsko

5. 3.                            Klasické lyžování: Ski Classics Švédsko

8. - 19. 3.                    Akrobatické lyžování a snowboarding: MS Španělsko

9. - 12. 3.                    Biatlon: SP Rusko

16. - 19. 3.                  Biatlon: SP Norsko

17. - 19. 3.                  Boby a skeleton: SP Korea

18. 3.                          Klasické lyžování: Ski Classics Norsko

25. - 26. 3.                  Snowboarding: SP Česko

26. 3.                          Klasické lyžování: Ski Classics Švédsko

26. 3.                          Fotbal: San Marino – Česko / kvalifikace na MS 2018

Plus: Hokej: ELH – play-off; Fotbal: ePojisteni.cz liga, FNL, Liga mistrů a Evropská liga UEFA

ČT:D

Déčko chystá na březen velkou událost – premiéru seriálu pro děti, které odrostly Večerníčku, ale pořád milují animovaná dobrodružství. Anča a Pepík je seriálem přesně pro ně. Poprvé se na Déčku objeví v neděli, 12. března v 9.20 hod.

V sedmi třináctiminutových epizodách zavede diváky do myšího světa, kde bydlí dva kamarádi – Anča a Pepík. Jsou to myši, tedy vlastně ještě myší děti. Ale děti dost velké na to, aby mohly samy podnikat dobrodružné výpravy a vypořádat se s nejrůznějšími nástrahami. Jejich příběhy se odehrávají v městečku Ušíně a nedalekém Začarovaném lese plném kouzelných bytostí, kde není ničím neobvyklým potkat šamana ze starodávného kmene Myšanů, být uvězněn v chatrči dvou čarodějných sester nebo pomocí kouzel narůst do obřích rozměrů. Seriál vznikl podle kultovního komiksu Lucie Lomové, jenž vycházel ve slavném Čtyřlístku. Lucie Lomová stojí také za scénářem a podílela se na animaci a celkové výtvarné podobě seriálu. Aby mohlo vzniknout celkem 91 minut příběhů Anči a Pepíka, muselo dvanáct animátorů, za užití klasických technik a postupů, rozpohybovávat obyvatele myšího světa celkem dva roky. Dohromady práce na projektu tvůrcům zabrala tři a půl roku. Režie se ujal Michal Žabka, který má ve své filmografii také úspěšné celovečerní animované filmy Čtyřlístek ve službách krále a Autopohádky. Své hlasy postavám propůjčili přední dabéři a herci, jako například Jiří Lábus, Jan Maxián, Jaroslava Kretschmerová, Jan Přeučil a další. Hudbu složil Ondřej Soukup a píseň pro jeden z dílů nazpívala Lucie Bílá.