Česká televize připomene srpen 1986

Česká televize připomene srpen 1986

Česká televize připomene srpen 1986

Emigrace do Vídně i pohled na okupaci přes dobové sovětské týdeníky. Sérií sedmnácti speciálních pořadů připomene Česká televize srpnové události roku 1968. Tematické vysílání nabídne pohled na ikonické osobnosti i dobový kontext. Diváci uvidí například snímky Petra Nikolaeva, Miloše Zábranského či Jana Hřebejka.

První program České televize připomene hned několik osobností, které srpnové události zasáhly. Osud scenáristy, herce a režiséra Martina Friče, jenž zemřel jen několik dnů po sovětské invazi, se promítne ve snímku Zdeňka Zelenky - Martin Frič, klasik českého filmu. Mezi další osobnosti, do jejichž života sovětská okupace zasáhla, patřily také Jaroslava Panýrková a Kamila Moučková. Televizní hlasatelka Panýrková dostala v roce 1974 hodinovou výpověď z kádrových důvodů, moderátorka Moučková musela ze své práce odejít úplně. Jejich osudy přiblíží dva díly pořadu 13. komnata. Na statečnost i velkou vynalézavost pracovníků Československé televize, jíž rozčilovali při invazi Leonida Brežněva, poukazuje ve vzpomínkách dokument Televize v srpnu 1968.

Portréty dvou osobností české kultury, jež jsou s událostmi srpna 1968 a následné normalizace neodmyslitelně spjaty, zařadí do vysílání program ČT art. Medailon mimořádně úspěšné zpěvačky Marty Kubišové, Proudy lásku odnesou, nabídne v pondělí večer, hned po něm bude následovat střihový hudební pořad Karel Kryl v Ostravě. Ve středu se bude Martě Kubišové věnovat 13. komnata a Karlu Krylovi jeden z dílů cyklu Příběhy slavných.

Pohled na 21. srpen netradičně z druhé strany, představí dokument Josefa Pazderky Invaze 1968 - Ruský pohled. Výpovědi sovětských vojáků, novinářů a disidentů i dobových sovětských týdeníků referujících o invazi do ČSSR se objeví na ČT2 v pondělí ve 20 hodin.

Celé tematické vysílání odstartují již v neděli 20. srpna Rebelové, muzikál zasazený do léta 1968, těsně před srpnové události. Chybět ale nebudou ani Pelíšky, Českým lvem třikrát oceněná komedie odehrávající se na sklonku šedesátých let. O životě českých emigrantů bude vyprávět snímek Psí dostihy, tragikomedie s Pavlem Landovským a Josefem Charvátem v hlavních rolích. Speciální vysílání uzavře snímek Báječná léta pod psa.

Přehled všech pořadů k výročí srpna 1968 naleznete ve fotogalerii.