Černá komedie Smluvní vztahy v Divadle Viola

Černá komedie Smluvní vztahy v Divadle Viola

Černá komedie Smluvní vztahy v Divadle Viola

Černá komedie Smluvní vztahy v Divadle Viola: brilantní text, neotřelý humor, aktuální téma a skvělé herecké výkony

Nakolik vás váš zaměstnavatel vlastní? Kam až smí zasáhnout jeho přirozený zájem o zaměstnance? Co všechno o vašem soukromí smí a může vědět? Nanejvýš aktuální otázky s nadsázkou a humorem rozebírá hra britského dramatika Mika Bartletta Smluvní vztahy, kterou uvádí Divadlo Viola v rámci svého cyklu Rozhlasová hra na jevišti. V hlavních rolích mladé zaměstnankyně Emmy a její bezejmenné nadřízené manažerky excelují Jana Stryková a Dana Černá. Nejbližší repríza je na programu Violy 8. března.

Viola Smluvní vztahy 

Jsou války, které se vedou na bitevních polích. A jsou války, které se vedou za kancelářským stolem, u kávy a s věčným úsměvem na tváři. Po obou zůstávají mrtví a ranění. Do situace plné černého humoru se, podobně jako Emma ve Smluvních vztazích, může dostat kdokoliv. Mike Bartlett dokázal trefně vystihnout metody současných personalistů, kteří vědomě překračují soukromou sféru zaměstnanců a porušují jejich základní lidská práva. Každý kdo někdy absolvoval výběrové řízení nebo schůzku s personalistou Bartlettově hře jistě porozumí a bude se u ní dobře bavit.

Mike Bartlett patří mezi úspěšné a uznávané dramatiky, na svém autorském kontě má více než desítku her. Komedii Smluvní vztahy (Love Contract) napsal pro BBC v roce 2007 a po velkém ohlasu ji o rok později zadaptoval pro jeviště. V roce 2013 hru v režii Lídy Engelové odvysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.

 

„Viola je pro mne ostrovem nekomerčních textů, možnost potkat se se zajímavými kolegy, ale hlavně publikem, které umí ocenit i náročnější dramaturgii. Hra Smluvní vztahy je černou komedií, která pro mne splňuje všechna tato kritéria,“ konstatovala Jana Stryková a Dana Černá dodala: „Po prvním přečtení mi ta hra přišla hodně nadsazená, skoro až vyšinutá. A je dobré si uvědomit, kolik lidí vlastně musí existovat v podobně vyšinutých "smluvních vztazích". Díky Lídě Engelové za tuto krásnou roli, která je mým naprostým protikladem. S o to větší chutí ji hraju, ale rozhodně bych ji nechtěla žít.“