Bájné Královny Středomoří zavítají na zahájení Letních slavností staré hudby

Bájné Královny Středomoří zavítají na zahájení Letních slavností staré hudby

Bájné Královny Středomoří zavítají na zahájení Letních slavností staré hudby

Čarodějka Armida, svůdná Kirké či nešťastná Faidra – tyto a jiné mytické hrdinky zahájí v úterý 10. července v Divadle na Vinohradech 19. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Opernímu gala s názvem Královny Středomoří bude vévodit renomovaná francouzská sopranistka Véronique Gens, která se představí v recitálu z děl J.-B. Lullyho, J.-M. Leclaira, J.-Ph. Rameaua a dalších autorů spjatých s hudebním děním u francouzského královského dvora v 17. a 18. století. „Francouzská barokní hudba je zvláštní fenomén. Pro mě je to navíc ta nejosobnější, nejniternější záležitost. Vyrostla jsem na ní a dodnes mě dokáže přenést do úplně jiného světa, delikátního, sofistikovaného…,“ říká pěvkyně a dodává: „V té hudbě je zakódovaná rafinovanost a ušlechtilost celé tehdejší doby. V harmoniích, v deklamaci textu i v hudebních ozdobách.“ Doprovodí ji výtečný soubor Les Ambassadeurs v čele s flétnistou Alexisem Kossenkem.

 

Letošní ročník festivalu nese podtitul Mediterraneo. Celkem sedm koncertů posluchače přenese do krajů, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii. Zahraniční i čeští špičkoví sólisté a soubory připomenou, že mýty a bájné příběhy ze Středomoří byly odedávna inspirací skladatelům a básníkům. Po slavnostním zahájení následuje čtyřtýdenní hudební putování, které uzavře 8. srpna velkolepý večer s názvem Evropa galantní. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní v koncertním provedení opera geniálního francouzského skladatele Andrého Campry. Campra s tímto dílem, ve kterém mistrně karikuje přelétavé Francouze, rozněžnělé Španěly, žárlivé Italy a prudké Turky, dobyl barokní Evropu a není pochyb, že záhy dobude i srdce Pražanů.

Online rezervace a více informací na www.letnislavnosti.cz.

Tematické propojení hudebně-dramatických děl vrcholného baroka s dávnými příběhy odehrávajícími se ve vodách a na pobřeží Středozemního moře prokáže již úvodní koncert festivalu s názvem Královny Středomoří 10. července v Divadle na Vinohradech.  V pondělí 16. července nás do okouzlujícího prostředí Zámku Troja nasměruje Un Compás. Baskický Euskal Barrokensemble v čele s kytaristou Enrikem Solinísem si tentokrát přizvali sugestivního hráče na setar, Peršana Kiyu Tabassiana. Čtvrtek 19. července bude v kostele Panny Marie na Slovanech patřit zklidnění a duchovnímu zpytování, k nimž přímo vybízejí chvalozpěvy italského středověku. V programu příznačně nazvaném Mezi nebem a zemí se Tiburtina Ensemble s uměleckou vedoucí Barborou Kabátkovou spojí s Marcem a Angelou Ambrosiniovými, italskými virtuosy na nyckelharpu, aby přednesli unikátní laudy, čili oslavné duchovní písně pocházející ze vzácného rukopisu Laudario di Cortona ze 14. století. Láska a zrada, to je titul koncertu, který se uskuteční v pondělí 23. července v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Polská {oh!} Orkiestra Historyczna s Martynou Pastuszkou nás ve čtvrtek 26. července v kostele sv. Šimona a Judy provede mořskou bouří do bezpečí středomořských přístavů, kde působili významní barokní skladatelé. Název La Tempesta di Mare poukazuje na skutečnost, že navštívíme Vivaldiho Benátky, ale také Scarlattiho Palermo či Neapol. Program Barocco napoletano nás v pondělí 30. července zavede ze Zámku Troja do křivolakých uliček staré Neapole plných hudby barokních skladatelů Falconieriho, Da Noly či Trabaciho.

 

Vyvrcholením letošních Letních slavností staré hudby bude ve středu 8. srpna večer s názvem Evropa galantní. V koncertním provedení opery Andrého Campry L’Europe galante uslyšíme poprvé společně hrát Les folies françoises v čele s Patrickem Cohën-Akeninem a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové, kteří připomenou současné Evropě, jak tanec a láska kdysi evropské národy spojovaly a jak by mohly spojovat znovu. V Camprově geniálním díle, které hudebními prostředky s nadhledem vykresluje přelétavé Francouze, rozněžnělé Španěly, žárlivé Italy i prudké Turky, se vedle obou renomovaných hudebních těles představí sedm vynikajících pěvců z celého světa, v čele s francouzskou sopranistkou Chantal Santon-Jeffery, která se do Prahy vrací po loňském úspěšném koncertu a letošním působením v roli lektorky na Akademii Versailles.

Devatenáctý ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV), na níž se podílí také Francouzský Institut.  Více o spolupráci …

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na www.letnislavnosti.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každou středu (od 2. 5. do 27. 6. 2018) a každé úterý a středu (od 3. 7. do 8. 8. 2018) od 10.00 do 18.00 hodin. 10. 7. a 8. 8. je otevřeno jen do 17.00.

Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení stejného počtu vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky.

V rámci věrnostního programu je možné získat slevu 200 Kč za každých 2000 Kč vynaložených na online nákup vstupenek na koncerty Letní slavnosti staré hudby 2018 (tento program vyžaduje registraci). U vybraných koncertů festival nabízí speciální studentský program: 100 Kč / 1 vstupenka bez určení konkrétního místa (držitelé těchto vstupenek budou uvedeni na volná místa v sále těsně před začátkem koncertu). Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz).

Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %.


PROGRAM:

Úterý 10. 7. 2018, 19.30
Divadlo na Vinohradech, náměstí Míru 7, Praha 2

Královny Středomoří
Bájné hrdinky v barokních operách

J.-B. Lully, J.-Ph. Rameau, J.-M. Leclair, F. Couperin

Véronique Gens – soprán

LES AMBASSADEURS (Francie)

Alexis Kossenko – flauto traverso, umělecký vedoucí

 

Pondělí 16. 7. 2018, 20.00

Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7

Un compás

Ze Španělska až k branám Orientu

D. Cantemir, G. Sanz, G. Kapsberger, A. Mudarra

Kiya Tabassian – setar (perská loutna)

EUSKAL BARROKENSEMBLE (Španělsko)                      

Enrike Solinís – barokní kytara, umělecký vedoucí

Čtvrtek 19. 7. 2018, 20.30

kostel Panny Marie na Slovanech, Vyšehradská 49, Praha 2

Mezi nebem a zemí

Chvalozpěvy italského středověku

Marco Ambrosini & Angela Ambrosini – nyckelharpa (Itálie)

TIBURTINA ENSEMBLE                                                         

Barbora Kabátková – umělecká vedoucí

 

Pondělí 23. 7. 2018, 19.00
Lobkowiczký palác, Pražský hrad, Praha 1

Láska a zrada

Příběhy antických mýtů v dílech G. F. Händela a jeho současníků

G. F. Händel, A. Scarlatti, N. Porpora, J. A. Hasse

Hanna Herfurtner – soprán

LAUTTEN COMPAGNEY BERLIN (Německo)

Wolfgang Katschner – theorba, umělecký vedoucí

Čtvrtek 26. 7. 2018, 19.30

kostel sv. Šimona a Judy, Dušní, Praha 1

La tempesta di mare

Středomořské přístavy a jejich slavní mistři

A. Vivaldi, G. A. Guido, A. Jarzębski, A. Scarlatti

{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA (Polsko)
Martyna Pastuszka – housle, umělecká vedoucí

 

Pondělí 30. 7. 2018, 20.00

Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7

Barocco napoletano

Písně a tance ve stínu Vesuvu

A. Falconieri, G. da Nola, G. M. Trabaci, G. G. de Antiquis

Lore Binon – soprán

Sarah Louise Ridy – historické harfy, umělecká vedoucí

Jowan Merckx – flétny, píšťaly a dudy

Sofie Vanden Eynde – theorba

 

Středa 8. 8. 2018, 19.30

Rudolfinum, Dvořákova síň, Praha 1

Evropa galantní

Milostná dobrodružství pod jižním sluncem

balet Andrého Campry, koncertní provedení

André Campra’s ballet, concert performance
Chantal Santon-Jeffery (Francie) – Céphise, Zaïde

Eugenie Lefebvre (Francie) – Doris, Olympia, Roxane

Aaron Sheehan (USA) – Philène, Dom Pedro, Octavio

Clément Debieuvre (Francie) – Un berger, un Espagnol

Philippe-Nicolas Martin (Francie) – La Discorde

Douglas Williams (USA) – Silvandre, Zulliman

Lisandro Abadie (Argentina) – Don Carlos, Le Bostangi

Patrick Cohën-Akenine – dirigent

orchestr:

LES FOLIES FRANÇOISES

Patrick Cohën-Akenine – umělecký vedoucí

COLLEGIUM MARIANUM

Jana Semerádová – umělecká vedoucí

Pořadatel: Collegium Marianum – Týnská škola

Spolupořadatel: Nadace Collegium Marianum

Festival je členem European Early Music Network (REMA) a je hrdým držitelem prestižního EFFE Label 2017–2018 a označení „výjimečný festival”.

Festival se koná pod záštitou:

ministra kultury Ilji Šmída

primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové

starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého

a České komise pro UNESCO

Za laskavé podpory:

hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu České republiky, Městské části Praha 1
a dále: Česko-německého fondu budoucnosti, Italského kulturního institutu v Praze, Zastoupení vlámské vlády v České republice, Polského institutu v Praze, Velvyslanectví Španělska, Institutu Cervantes v Praze, Acción Cultural Española (AC/E; program pro propagaci španělské kultury a podpory mobility umělců PICE) a Nadace Collegium Marianum

 

Ve spolupráci s:

Centre de musique baroque de Versailles a Francouzským institutem

Partneři:

OHL Central Europe, a.s., Litea Solution, Galerie hlavního města Prahy, Lobkowicz Events Management, HAMU Praha, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Hotel Constans, Emblem Hotel, Tiskárna Flora, WDLux a květinářství Metamorphosis

Hlavní mediální partner:

Český rozhlas 3 Vltava

Mediální partneři:

Harmonie, Respekt, Hudební rozhledy, Psychologie DNES a Národní knihovna České republiky

www.letnislavnosti.cz