Audioteka si odnesla jednu z hlavních cen Audioknihy roku 2020

Audioteka si odnesla jednu z hlavních cen Audioknihy roku 2020

Audioteka si odnesla jednu z hlavních cen Audioknihy roku 2020

Vlastníci audio dramatizací roku. Audioteka si odnesla jednu z hlavních cen Audioknihy roku 2020

Ceny Asociace vydavatelů audioknih (AVA) – Audiokniha roku 2020 znají své laureáty. Vítězství v jedné z nejnáročnějších kategorií „Nejlepší audiokniha – dramatizace“ patří titulu Vlastníci, příkladu tzv. superprodukce z vydavatelství Audioteka. Dílo vzniklo podle scénáře úspěšné divadelní hry Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků, režie se ujala zkušená Natália Deáková.

Podle poroty AVA Vlastníci bezezbytku naplňují smysl kategorie „Nejlepší audiokniha – dramatizace“. Dílo je hvězdně obsazené, plnokrevné, svižné a dramatické. „Už od prvních minut posluchač získává silný zážitek z prokreslených charakterů a interakce mezi interprety. Díky herecky výrazným hlasům je snadné sledovat nejen vývoj schůze vlastníků, ale i naturel jednotlivých protagonistů,“ uvádí k hodnocení poroty předsedkyně představenstva AVA Kateřina Konopásková.

Ceny za superprodukci i mimořádný přínos v oblasti audioknih

Vlastníci jsou působivým orchestrem hereckých výkonů Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany Kronerové, Jiřího Lábuse a dalších interpretů. Jejich dialogy podtrhuje špičkový zvuk se speciálními efekty, které jsou vlastní tzv. superprodukci – novému trendu na poli tvorby audioknih.

„Superprodukce dává audioknihám zcela nový rozměr. V mnohém připomíná film, na rozdíl od něj však příběh vykresluje výhradně s pomocí zvuku. Děj je tak postaven na originálním zvukovém plánu, který umožňuje vyniknout hloubce hereckého přednesu. Každý efekt, ruch, ale i ticho má svůj význam – pracuje s posluchačovou pozorností a představivostí,“ přibližuje principy superprodukce ředitel obsahu Audioteky Pavel Hurta. A zároveň dodává: „Těší nás, že Vlastníci sklízí úspěch nejen u našich posluchačů, ale dočkali se ocenění i v takto prestižním klání. Vnímáme jej jako potvrzení, že superprodukce má v kontextu audioknižní tvorby smysl a přispívá k vyšší kvalitě audio obsahu na našem trhu.“

To ostatně potvrzuje i další ocenění AVA, které má s Vlastníky společného jmenovatele. Jiří Lábus, představitel jedné z klíčových postav – pana Kubáta, získal Zvláštní cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova.

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Drama pro ty, kdo tím žijí

Audiokniha Vlastníci vychází ze scénáře úspěšné divadelní hry Společenstvo vlastníků, kterou napsal Jiří Havelka pro soubor Vosto5. Vzápětí za ni dostal Cenu Divadelních novin 2017/2018. Na režisérské křeslo usedla Natália Deáková, která má s audio dramatizací bezmála desetileté zkušenosti, zhmotněné i v prestižních oceněních, například z festivalu rozhlasové tvorby Grand Prix Nova v Bukurešti.

Vtipné, absurdní i děsivé situace na půdorysu schůze vlastníků bytových jednotek, které mnohým připomenou vlastní zkušenosti se sousedy, zažily premiéru v provedení Audioteky v prosinci 2020.

Délka: 75 minut

Autor: Jiří Havelka

Režisérka: Natália Deáková

Dramaturgyně: Ilona Smejkalová Interpreti: Tereza Dočkalová, Marek Němec, Taťjana Medvecká, Jiří Lábus, Zuzana Kronerová, Michal Sieczkowski, Dana Černá, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Petr Lněnička, Ondřej Rychlý, Veronika Lazorčáková, Pavel Neškudla, Viktor Preiss. Více na www.audioteka.cz

O Audiotece

Audioteka je největší platforma s audioknihami v České republice. Na tuzemském trhu letos oslaví už deset let existence a v současnosti nabízí přes 6 000 titulů. Vedle české literární klasiky, detektivek, sci-fi, fantasy a cestopisů jde například o literaturu faktu, díla zaměřená na seberozvoj, sport či zdravý životní styl. Poslech na míru umožňuje nová aplikace Audioteka, která dává přístup k audioknihám i mimo připojení k internetu. Exkluzivní tvorbu Audioteky najdou posluchači také v Audioteka Klubu, v rámci první streamingové služby s audioknihami na českém trhu. Více o novinkách, službách i nabídce titulů najdete na www.audioteka.cz.