Artový podzim se CinemArtem

Artový podzim se CinemArtem

Artový podzim se CinemArtem

Artový podzim se CinemArtem

Distribuční společnost CinemArt vedle studiových filmů vždy uváděla i artové nezávislé filmy ale letošní podzim je na ně opravdu bohatý – a to nejen jejich počtem, ale i kvalitou. V říjnu CinemArt do kin uvede dvě filmové lahůdky: příběh o partnerských vztazích od klasika evropské kinematografie režiséra Wima Wenderse Krásné dny v Aranjuez a roadmovie American Honey oceněné na letošním festivalu v Cannes. Emotivní snímek je jedinečnou generační výpovědí lidí, kteří právě teď stojí na prahu dospělosti a nevědí, jak ho překročit. V listopadu pak zamíří do kin tři kvalitní dramata: Egon Schiele, Americká idyla a Noční zvířata. Životopisné rakouské drama Egon Schiele, mimo jiné realizované i v České republice, mapuje bouřlivácký život malíře a grafika, jednoho z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století. Drama Americká idyla, s očekáváním promítané v soutěži letošního prestižního festivalu v San Sebastianu, je režijním debutem britského herce Ewana McGregora, který si ve filmu zahrál i hlavní roli. Thriller Noční zvířata od talentovaného amerického režiséra Toma Forda vypráví ve dvou prolínajících se dějích šokující, krutý a velmi intenzívní příběh o tenké a neviditelné hranici, jež vede mezi láskou a nenávistí.

Tři z pětice podzimních artových snímků CinemArtu mají možnost zhlédnout čeští diváci v předpremiérách. Snímky American Honey a Krásné dny v Aranjuez byly vybrány do třetího ročníku přehlídky filmů z prestižních filmových festivalů Be2Can a životopisné drama Egon Schiele bude zakončovat letošní 11. ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest.

Posílení sekce artových snímků CinemArtu okomentoval programový ředitel Aleš Danielis slovy: „Programová strategie Cinemartu vždy zahrnovala kvalitní filmy z nabídky amerických i evropských producentů. Jsme velmi potěšeni, že se nám pro letošní podzim podařilo připravit opravdu mimořádnou kolekci filmů s vysokým kreditem, které nepochybně obohatí program kin a potěší filmové fanoušky. V neposlední řadě potvrdí kredit naší společnosti, která svůj úspěch staví na rozmanitosti nabídky cíleně oslovující celé spektrum potenciálních diváků českých kin.“

Informace o jednotlivých filmech:

Krásné dny v Aranjuez (premiéra 20.10. 2016)

Příběh se odehrává v letním dnu na terase. Muž a žena rozmlouvají o sexuálních zkušenostech, o dětství a vzpomínkách, o podstatě léta, o rozdílech mezi mužem a ženou, mezi ženskou perspektivou a mužským vnímáním. V domě u terasy sedí spisovatel píšící jejich příběh. Nick Cave jejich dialog doprovází na piano. Oceňovaný tvůrce Wim Wenders (Nebe nad Berlínem, Paříž, Texas) natočil tento komorní příběh o vztazích podle divadelní hry svého přítele, dramatika Petera Handkeho (Město Andělů). Snímek realizoval ve 3D verzi a divák se díky tomu stává přímým aktérem děje. Cinemart film uvede premiérově právě v této autorské 3D verzi, později bude k dispozici i ve 2D verzi ve formátu MP4.

 

American Honey (premiéra 27.10. 2016)

Mladičká Star (Sasha Lane) žije životem, který by nikdo z nás nechtěl. Sama se stará o dva mladší sourozence, protože matka se o nic nezajímá a otčím se o ni zajímá až moc. Když na parkovišti obchoďáku potká dodávku plnou vrstevníků živících se jako podomní prodejci, neváhá a naskočí. Stane se součástí party mladých lidí, žijících specifickou verzi Amerického snu, vyznávajících životní styl naplněný polykáním kilometrů, mejdany, svéráznými rituály. Když se zamiluje do Jakea (Shia LaBeouf), na vlastní kůži pozná, že tahle jízda rozhodně nebude bezstarostná. Sugestivní příběh realizovala s citem pro autenticitu britská scenáristka a režisérka Andrea Arnold, která obsadila do filmu převážně neherce včetně objevu filmu Sashi Lane, kterou potkala na pláži.

 

Egon Schiele (premiéra 10.11. 2016)

Mladý Egon Schiele (Noah Saavedra) je zpočátku fascinován secesí a tvorbou svého krajana Gustava Klimta, ale brzy nachází vlastní výrazové prostředky v expresionismu a odvážných aktech. Jeho hlavní inspirací jsou krásné a mladé ženy. Osudový vliv na něj mají dvě - jeho sestra a první múza Gerti a mladičká Wally, pravděpodobně Schieleho jediná pravá láska, kterou zvěčnil ve svém slavném obraze Smrt a dívka. Jeho provokativní erotická tvorba brzy vyvolá odezvu nejen mezi výtvarníky a galeristy, ale i mezi počestnými občany. Pro nevázaný způsob života je dokonce nucen ukončit svůj pobyt v Českém Krumlově. Pod vizuálně vytříbeným snímkem je podepsán rakouský režisér Dieter Berner, který je i populárním hercem (Pianistka, Egon Schiele) a spoluautorem scénáře. Část filmu se natáčela i v autentickém prostředí Českého Krumlova.

 

Americká idyla (premiéra 17.11. 2016)

Strhující herecký film je natočen podle stejnojmenného románu Phillipa Rotha (z roku 1997), za nějž autor získal Pulitzerovu cenu. Příběh se odehrává v Nové Anglii během války ve Vietnamu. Vypráví o rodině, jejíž zdánlivě idylický - perfektní život naruší společenské a politické nepokoje odehrávající se v Americe v šedesátých letech minulého století. Film oceněný na letošním MFF v San Sebastianu je režijním debutem populárního britského herce Ewana McGregora (Trainspotting, Velká ryba, Star Wars: Síla se probouzí), který si ve filmu také zahrál. Ewan McGregor o tématu snímku prohlásil: „Posledních patnáct let jsem snil o tom, že budu režírovat celovečerní film, nikdy jsem ale nenarazil na ten pravý příběh. V Americké idyle jsem našel vše, co jsem hledal. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem ten film mohl natočit a je přesně takový, jaký jsem ho chtěl mít.”

 

Noční zvířata (premiéra 24.11. 2016)

Noci Nočních zvířat, tedy chronických nespavců, bývají osamělé, temné a nekonečně dlouhé. Tom Ford o jednom exempláři tohoto druhu natočil výjimečný film, který je šokující, krutý a velmi intenzívní. Zkoumá onu tenkou a neviditelnou hranici, jež vede mezi láskou a nenávistí, po které občas přecházíme všichni, a dělá to tak, až z toho mrazí v zádech. V roli bývalých manželů, kteří o sobě vzájemně po dvaceti letech od rozvodu odhalují temnou pravdu, se ve filmu představí skvělí herci nominovaní na Oscara: Amy Adams a Jake Gyllenhaal. Obchodnice s uměním z Los Angeles žije se svým manželem luxusní, nicméně prázdný život. Až do okamžiku, kdy dostane do schránky balíček - román Noční zvířata napsaný jejím bývalým manželem. Rukopis, který je šokující a plný násilí, je věnován právě jí…