Ano, THOM ARTWAY je český písničkář

Ano, THOM ARTWAY je český písničkář

Ano, THOM ARTWAY je český písničkář

Ano, THOM ARTWAY je český písničkář. Jeho tvorba ovšem překlenuje všechny hranice.

THOM ARTWAY vešel ve známost díky svému hitu I Have No Inspiration v loňském roce a letos se připomněl sugestivním songem Blind Man. Nyní nazrál čas pro debutové album. Jmenuje se Hedgehog a vyjde posledního září.

 

Debut Thoma Artwaye bez debat aspiruje na albové překvapení roku. Vyzrálý pěvecký projev, pregnantně vystavěné písně, instrumentální zručnost a technická kvalita alba vzbuzuje v posluchači pochyby, zda jde skutečně o domácí nahrávku. Bez nadsázky lze říct, že se Thom Artway může směle postavit po bok vyzrálým písničkářským osobnostem anglosaské hudební scény. Na albu nemohou chybět zmíněné hity I Have No Inspiration a Blind Man. Pro duet Time To Think It Over získal Artway držitelku Oscara Markétu Irglovou. Jako dalšího hosta si přizval písničkářku Maellu. Album je s jednou výjimkou plně autorské, s některými skladbami Atrwayovi vypomohli členové jeho doprovodné kapely Ondřeje Jurásek, František Valena a Martin Hrabal.

Zpěvák Thom Artway se stal spolu s dvojicí Light & Love a Sebastianem nejvýraznějším reprezentantem nastupující vlny mladých hudebníků, kteří reagují na celosvětový zájem o upřímnou a autentickou tvorbu moderních písničkářů. Podobně jako Ed Sheeran, James Bay nebo Hozier cestuje mezi folkem, rockem a popem, působí přirozeně a skromně. Zkušenosti získává buskingem, pouličním hraním, kde je kontakt s publikem bezprostřední a intenzivnější. Pochází z malé vesnice Vlachovice na Valašsku. Vystudoval technické lyceum, po maturitě ale odešel do Prahy, kde se začal věnovat hudbě. Nakrátko si odskočil do Irska, aby při práci na farmě vylepšil svou angličtinu, a v listopadu 2013 už nahrál debutové EP Still Standing In The Unknown. Tuzemští posluchači ho mohou znát z populárního soundtracku Křídla Vánoc, na který přispěl skladbou Towards The Sun. Je vášnivým cestovatelem, nějaký čas strávil v Austrálii a na Novém Zélandu, kde sbíral zkušenosti a s kytarou v ruce bavil náhodné diváky v ulicích měst.


 

Svoje album představí Thom Artway na společném turné s Light & Love. Album pokřtí na samostatném koncertě v pražském Jazz Docku 2. prosince.

Turné Thom Artway a Light & Love:

14.10. Kutná Hora
15.10. Vlachovice
21.10. Pacov
22.10. Olomouc
28.10. Příbor
29.10. Jihlava
4.11. Uherský Brod
5.11. Nový Jičín
10.11. Plzeň
16.11. Vysoké Mýto
17.11. Brno
3.12. České Budějovice