Alice Bendová pokřtí novou knihu Michala Viewegha - Mým vrstevníkům a jiné fejetony

Alice Bendová pokřtí novou knihu Michala Viewegha - Mým vrstevníkům a jiné fejetony

Alice Bendová pokřtí novou knihu Michala Viewegha - Mým vrstevníkům a jiné fejetony

Jeden rok v životě spisovatele, jeden rok v životě naší společnosti

                Michal Viewegh: Mým vrstevníkům

O tom, jak je prospěšné vést korespondenci s mrtvými, o zážitcích v České televizi srovnatelnými s požitím halucinogenů, krajových odlišnostech, 4D realitě - anebo třeba o tom, jak lze skloubit profesionální skateboarding s láskou ke knihám…

O všech těchto i mnohých dalších tématech publikoval Michal Viewegh od dubna loňského do dubna letošního roku každý týden jeden fejeton v magazínu Pátek Lidových novin. Zaznamenal tak jeden rok v životě svém i v životě naší společnosti. 
 

Ukázka:

SYNDROM VYHOŘENÍ 

Napsat každý týden jeden fejeton nejspíš většině lidi nepřipadá nijak zvlášť obtížné (samozřejmě mohu jen hádat, většiny lidi jsem se jaksi neptal) – a musím říct, že mají v podstatě pravdu. Pro každého jen trochu stylisticky obratného novináře či spisovatele to víceméně snadné je. Ono víceméně si coby praktikující fejetonista dovolím upřesnit: pokud každý týden s příslušným časovým předstihem před terminem odevzdání dostanete odkudsi shůry alespoň jeden použitelný nápad – dostatečně nosný, aby vám vystačil na požadovaných 2500 znaků, a zároveň nepříliš komplikovaný, abyste počet znaků nepřekročili –, je to (jak říkáme my, jejichž výrazivo se ani v šestapadesáti nezbavilo jazykových beďarů puberty) celkem brnkačka. Háček je ukryt ve slovech každý týden a nápad. Spisovatelé totiž nebývají příliš praktičtí ani systematičtí – alespoň já tedy praktický ani systematický rozhodně nejsem. Moje týdny ubíhají v tu menším, tu větším chaosu, neboť mé myšlenky se po většinu dne a občas i značnou část noci toulávají v oněch fiktivních světech, z nichž není tak snadné na povel vystoupit a posekat zahradu, opravit upadlou kliku od dveří, zaplatit vodné a stočné, napsat fejeton nebo objednat kominíka na revizi komína. Fiktivního kominíka si v jakékoliv rozepsané povídce, románu či fejetonu samozřejmě objednat dokážu. Můžu si teď hned klidně objednat třeba padesát kominíků najednou! Nebo ještě lepe padesát krásných, úplně nahých mladých kominic! Řekněme tak na jedenáctou večer, ne? Jo, jedenáctá bude tak akorát. Klidně kominice požádám, aby se do mého sázavského domu dostavily přesně hodinu před půlnoci – a klidně se s vámi vsadím, že všechny skutečně přijdou! A navzdory nočnímu chladnu opravdu úplně nahé! A dokonce všechny po mém skutečně existujícím výsuvném hliníkovém žebříku (pokud ho tedy v zabordelené kůlně najdu) vylezou na mou skutečně existující, pravým měsíčním světlem zalitou střechu z pravých pálených tašek Tondach, takže do dnešní studené noci mi bude kromě měsíce bíle svítit i padesát krásných ženských ňader a zadků! Tak dost. Všichni víme, že doopravdy mi po střeše v noci nikdo nepoleze (natožpak padesát nahých kominic) a že hodinu před půlnoci budu jako obvykle spát. No a co – aspoň už mám skoro dopsaný další fejeton. Sice poněkud halucinogenní, plný obnažených kominických ňader a zadků, ale lepší něco než nic. Komín mého sázavského domu ovšem ve skutečnosti zůstává zanesený sazemi – a mně tak i nadále doopravdy hrozí, že vyhořím.

Michal Viewegh (* 31. března 1962) je jedním z nejúspěšnějších současných českých spisovatelů. Jeho knih se prodalo přes milion výtisků. Je autorem řady románů, z nichž se mnohé staly bestsellery a později byly zfilmovány. Mezi nejúspěšnější patří Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Román pro ženy, Účastníci zájezdu nebo Vybíjená.
 

Po vážných zdravotních problémech v roce 2012 podstoupil dlouhou rekonvalescenci a do literatury se vrátil deníkovou knihou Můj život po životě. V roce 2018 vydal knihu Muž a žena, letos v březnu zatím poslední knížku Povídky o (ne)lásce. V obou se opět věnuje svému oblíbenému tématu vztahů mezi muži a ženami a vrací se také k přirozenému, jemně ironizujícímu vypravěčství, pro něž si ho čtenáři tolik oblíbili.

Michal Viewegh: Mým vrstevníkům, vydává Ikar, 168 stran, doporučená cena 259 Kč 
 
KDE: pondělí 23. 9.9, od 17 hodin
KDE: Palác knih Luxor, Václavské náměstí 41, Praha