21 způsobů výkladu tarotové karty  Mary K. Greerová

21 způsobů výkladu tarotové karty Mary K. Greerová

21 způsobů výkladu tarotové karty Mary K. Greerová

21 způsobů výkladu tarotové karty

Mary K. Greerová

Ve vydavatelství Noxi vychází úžasná příručka pro kartáře a kartářky či pro ty, kteří se o výklad tarotu zajímají a chtějí se to naučit.tarotových karet. Autorka zdůrazňuje poselství jednotlivých karet z balíčku a popisuje podrobně jejich chápání.Mary K. Greerová přezdívaná také jako "Dáma tarotu" žije v Kalifornii a s tarotem pracuje bezmála čtyřicet let. Jako autorka a lektorka pracuje s interaktivními, transformujícími a posilujícími technikami, které zdůrazňují význam osobních vhledů a tvořivosti. Je členkou několika tarotových organizací a na kontě má již sedm knih o tarotu, a také pořádá webové semináře. O této své knize říká, že vám odhalí nové možnosti práce s kartami. Tarot nejsou jen obrázky, ale mají hluboký symbol a podtext z dávné minulosti. Tato kniha vás vtáhne do příběhů jednotlivých karet tarotu a nejenom to. Budoucnost je v kartách.

Ukázka:

Cesta mistra

Následující krok můžete prozkoumat buď teď, nebo se k němu vraťte, až budete mít vyzkoušené další způsoby výkladu tarotové karty.

Vývoj barvy

Při pohledu na jednotlivé barvy jako celek zjistíme, že každá barva prochází určitým vývojem ve svých číslech. Doporučuji učit se koncepty, které umožňují vizualizaci tohoto vývoje. Uvědomíte si lépe konkrétní etapu zobrazenou danou kartou v kontextu toho, co předchází a následuje. Pomocí dějové linie si jednodušeji zapamatujete posloupnost a zároveň získáte obrazovou, zkušenostní metaforu pro pochopení a vyjádření významu té či oné karty.

Každá barva vypráví samozřejmě jiný příběh tematicky laděný s asociacemi a korespondencemi dané barvy; kupříkladu láska, potěšení a představivost (poháry); tvořivost a duchovní růst (hole); hojnost, práce a zdraví (pentakly); mysl a řešení problémů (meče). Číslo jakožto vývojový stupeň v příběhu si lze představit jako nositele akce, zápletky,vrcholu a vyústění.

Tento příběh lze šikovně vyjádřit kresbou jako pěší túru přes horu. Následující děj převádí do slov obrázky tarotových karet, které byly vytvořeny na základě Rider-Waite-Smith sady, jako například Robin Wood nebo Univerzální tarot. Rozložte karty Malých arkán před sebe, abyste se mohli dívat na obrázky. Na některých místech možná nebude vaše sada karet nebo koncept čísel zcela odpovídat popsanému scénáři. Klidně příběh přepište tak, aby fungoval pro vás

Teď si tedy představte, že se jednoho rána vzbudíte s chutí podniknout něco jiného a vzrušujícího – celodenní pěší túru, vylézt na nedalekou horu! Najednou jste úplně bdělí a připravení vyrazit. To je eso. S esem holí jste nadchnuti svým úžasným nápadem a sršíte elánem. S poháry překypujete láskou k přírodě. Meče naznačují cílevědomé odhodlání čelit výzvě. Pentakly se těší na čerstvý vzduch a dobrý trénink těla, který přinese odměnu ve formě posílení svalstva a zlepšení kondice.
 

Z anglického originálu 21 Ways to Read a Tarot Card přeložila Mária Zinburgová.

Vychází 17. 9. 2015 ve vydavatelství NOXI za maloobchodní cenu 359 Kč.