13 českých umělců nafotilo charitativní kalendář RUNY

13 českých umělců nafotilo charitativní kalendář RUNY

13 českých umělců nafotilo charitativní kalendář RUNY

Jana Plodková, David Prachař, Patricie Solaříková, Taťjana Medvecká, David Kraus a další známé české osobnosti propůjčily svou tvář charitativnímu kalendáři RUNY. Autorkou pozoruhodných fotografií je Tereza z Davle. Veškerý výtěžek z prodeje kalendáře půjde nadačnímu fondu ALSA, který pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) nabízí komplexní péči během celého průběhu nemoci.

Kalendář bude možné zakoupit od 1.11.2017 na eshopu Alsa z.s.  https://eshop.zsalsa.cz/ nebo od 8.11.2018 v síti knihkupectví Neoluxor.  Cena kalendáře je 480 Kč za velký ART a 320 Kč malý plánovací.

Autogramiáda proběhLA 8. listopadu v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí za účasti Taťjany Medvecké, Jany Plodkové, Daniely Písařovicové, aj.David Kraus
: „ALS je jedna z nejhorších, ne-li nejhorší nemoc vůbec. Já jsem měl to štěstí v životě, že jsem zdravý a pokládám za povinnost pomáhat. Myslím si, že pomoc je velmi potřebná a budu tuto nadaci podporovat, pokud to půjde.“

Taťjana Medvecká: „Myslím si, že člověk, když má tu možnost pomáhat, tak pomáhat má. Poprvé jsem byla oslovena v Karlových Varech, kde jsem se přímo setkala s jednou konkrétní pacientkou. Člověku vezme dech, když vidí člověka tak nemocného, a přitom tak pozitivního, nefňukavého, který si nestěžuje. Dá vám to životní lekci.  A pak když mne dívky oslovily s kalendářem, tak jsem řekla ano. Ano, budu ho podporovat.“Každá fotografie v charitativním kalendáři RUNY představuje znakovým gestem těla určitý symbol vztahující se k onemocnění. Fotografka Tereza z Davle vše zakomponovala do syrového, studeného industriálního prostoru, odrážejícího těžké téma ALS stejně jako emoce, zobrazené jednotlivými osobnostmi:  Jenovéfa Boková – BEZMOC / Daniela Písařovicová – KOMUNIKACE / Stanislav Majer – DÚVĚRA / Patricie Solaříková – LÁSKA / Táňa Medvecká – NADĚJE / Thom Artway – OPORA / Tomáš Jeřábek – PŘÁTELSTVÍ / David Kraus – ODHODLÁNÍ / Tonya Graves – BOJOVNÍK / Jana Plodková – PATRON / Linda Bartošová – PŘÍTOMNOST / Pavel Batěk – SÍLA / David Prachař – OSOBNOST.

„V průběhu letošního MFF Karlovy Vary jsem při prezentaci ALSA měla možnost poznat, jak pod záštitou známých osobností – empatické Daniely Peštové a Marka Ebena – obětavě a neúnavně seznamují veřejnost odbornou i laickou s problémem neléčitelné ALS a jak těžce získávají finance na podporu těchto pacientů. O to větší dík patří všem úžasným lidem ze společnosti ALSA, kteří se často zjeví tam, kde je jich nejvíc zapotřebí. Zajistili a zaplatili mi fyzioterapeuta v místě bydliště, který k nám dochází dvakrát týdně a poctivě se mnou cvičí,” říká pacientka Alena Hnátková. Amyotrofická laterální skleróza
(ALS) je nevyléčitelné onemocnění, které přichází náhle v nejlepších letech, postupuje rychle, pacient z plného zdraví postupně ochrne, není schopen komunikace a umírá. Dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny, postihuje kohokoliv, bez jakékoliv příčiny. V České republice každý rok na ALS zemře 200 pacientů.

Spolek ALSA mimo jiné provozuje mobilní tým oborníků (většinou ve složení lékař, fyzioterapeut, logoped, psychiatr/psycholog), kteří dojíždějí k pacientům přímo domů. Spolek také pořádá rekondiční pobyty (1x ročně) pro pacienty a jejich rodiny. Jedná se o pobyt edukační s rehabilitační, zahrnuje konzultace s odborníky z oborů rehabilitace, logopedie, psychiatrie, neurologie, oblasti výživy a sociální péče. Pobyt je pro pacienty plně hrazen spolkem ALSA. Dalšími aktivitami je online půjčovna pomůcek, zprostředkování potřebné péče, edukační činnost.