10. Cenu Magnesia získala Darja Kaščejeva

10. Cenu Magnesia získala Darja Kaščejeva

10. Cenu Magnesia získala Darja Kaščejeva

Jubilejním desátým vítězem Ceny Magnesia je Darja Kaščejeva se snímkem Dcera. Vítěz získává 100 000 Kč na další tvorbu

Desátou Cenu Magnesia za nejlepší studentský film předávanou v rámci filmových cen Český lev, si odnesl animovaný snímek Dcera režisérky Darji Kaščejevy. Cenu udílí společnost Mattoni 1873* ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA) a Státním fondem kinematografie.

O vítězství soupeřilo 111 krátkometrážních snímků se stopáží do 40 minut. Odborná porota z nich vybrala finálovou pětici, kterou tvořily dva animované a tři hrané filmy reflektující témata inspirující se skutečnými příběhy i okamžiky života svých tvůrců. Porotu nejvíce zaujal animovaný snímek Dcera studentky Darji Kaščejevy. Se soškou získává finanční odměnu 100 000 Kč na další tvorbu. „Nejvíc mě těší, že se cena udělila animovanému filmu, že ho ČFTA vnímá jako něco vážného a seriózního. Český animovaný film je nyní v rozkvětu a je škoda, že zatím nemá vlastní kategorii, i když se o jejím zavedení často diskutuje. Mám obrovskou radost, že mohu k tomuto období patřit,“ po vítězství uvádí Darja Kaščejeva.

Vítězný film pojednává o složitém vztahu otce a dcery, námět na něj autorka našla ve svých vzpomínkách a pocitech z dětství, které prožila a které ji trápily. Tento animovaný snímek zaujal také na mnohých mezinárodních festivalech. Darja Kaščejeva s ním na podzim vyhrála studentského Oscara, dále získala nejvyšší ocenění na prestižním festivalu Sundance a také byla ve finálové pětici cen filmové akademie Oscar.

V odborné porotě zasedli členové ČFTA a zástupce Mattoni 1873 Martin Karas za Magnesii. Nejlepší studentské počiny společnost Mattoni 1873 se svou značkou přírodní minerální vody Magnesia oceňuje již deset let. Během dekády pomohla objevit mnoho filmařských talentů, kteří sklízí úspěchy na mezinárodních festivalech i na poli profesionálního filmové tvorby.

„Magnesia před deseti lety iniciovala vznik studentské ceny v rámci Českého lva. Jsme hrdí na to, že díky spolupráci s ČFTA a s Českým filmovým centrem Státního fondu kinematografie vznikla cena, která dlouhodobě podporuje a zviditelňuje mladé tvůrce. Úspěch, který na domácím i mezinárodním poli sklízejí její držitelé a nominovaní, například Ondřej Hudeček, Michal Blaško a Ondřej Erban, nás nesmírně těší a utvrzuje v tom, že cena má pro buducnost českého filmu smysl,“ uvedl Martin Karas, senior brand manager Mattoni 1873.

Hlavním cílem kategorie Ceny Magnesia je objevování výrazných talentů domácí kinematografie a zviditelnění studentského filmu. Vítěz obdrží finanční odměnu 100 000 Kč na rozvoj své další tvorby.

*Dříve Karlovarské minerální vody

Dcera

režie: Daria Kashcheeva
žánr: animovaný
délka: 15 minut
producent: FAMU – Zuzana Roháčová

Všichni toužíme po lásce, přestože si navzájem občas ubližujeme. Někdy je obtížné odpustit a znovu se otevřít tomu, kdo nás zranil, i když je to ten, kterého milujeme a potřebujeme nejvíc. Jednou však již může být pozdě.

O minerální vodě Magnesia

Magnesia je přírodní středně mineralizovaná voda se značným obsahem hořčíku a nízkým obsahem sodíku. Pramení ve Slavkovském lese a čerpá se z přírodního zdroje z hloubky 100 metrů. Je vhodná na pravidelnou konzumaci bez omezení. K dostání je v přírodní neperlivé, jemně perlivé i perlivé variantě. Oblíbené jsou i ochucené varianty řady Magnesia Red s vitaminy B. Více na www.magnesia.cz.

O Mattoni 1873

Značka Magnesia je součástí Mattoni 1873, největšího distributora nealkoholických nápojů ve střední Evropě, s kořeny sahajícími do roku 1873 a ke karlovarskému rodákovi Heinrichu Mattonimu. Současnou podobu získala skupina v 90. letech díky výrazným investicím italské rodiny Pasquale. Produkty vyváží do 19 zemí světa, vlastní zahraniční značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku a Srbsku. V ČR, Slovensku, Maďarsku a Bulharsku je výhradním výrobcem a distributorem nealkoholických nápojů a pochutin značek firmy PepsiCo.